+90 242 334 37 22

Yunus Terapi

1989 yılında kurulmuş olan Antalya Ruhbilim Okulu, 2001 yılından beri yunus terapi hizmeti vermektedir. 
Terapilerimiz Doktor Murat Kemaloğlu'nun yetiştirmiş olduğu terapistler tarafından 10 gün boyunca; günde yarımşar saat olmak üzere yapılmaktadır.
Yunuslarla yüzmek neşe ve huzur uyandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren, dış dünyaya ilgiyi arttıran, dikkatin denetimini ve iradeyi hızlandıran, farkındalığı ve özgüveni arttıran, şefkat duygusunu geliştiren bir etki yaratmaktadır. Çocuğun dış dünyaya ilgi ve merakı arttığında , dikkat süresi uzadığında  insan ilişkilerinden daha çok yararlanır hale gelir. Dolayısıyla özel eğitim konuşma tedavisi fizyoterapi, ergoterapi ve psikoterapi gibi çalışmalardan daha çok ve hızlı yararlanmaya başlar. 10 günlük Yunus terapisi çalışmasının  öğrenme süreçlerini 2-10 kat hızlandırıcı etkisi bir yıl kadar sürer.
 
Yunus terapi çalışması on gün sürmektedir. Çocuk her gün yarım saat yunusla yakın temas halinde yüzdürülmekte, daha sonra da yunus gösterisini izlemektedir. Resim yapan, şarkı söyleyen, top oynayan, çember çeviren, takla atan, hızlı yüzen bu güçlü ve kocaman varlıkla yüzebiliyorsam kim bilir daha neler yapabilirim duygusu çocuğu yeni beceriler geliştirmeye, yeni şeyler öğrenmeye teşvik etmektedir. Yunustan çocuğa akan biyo enerji-yaşam enerjisi-çocuğun dikkatini, farkındalığını, şefkat duygusunu, dış dünyaya ilgisini arttırmakta ve öğrenme süreçlerini iki ila on kat hızlandırmaktadır. On günlük çalışmanın ortaya çıkardığı bu olumlu etkilerden çocuk yaklaşık bir yıl yararlanmaktadır. Bu dönemde çocuklar aldıkları özel eğitim ve terapilerden çok daha fazla şey öğrenebilmektedir. Çocukla yunus arasında takdir ve hayranlık duygularının yoğun yaşandığı, tüm yargılardan arınmış bir ilişki oluşur. Bu ilişki çocuğa huzur ve mutluluk verir. Yapılan kontrollü çalışmalar yunuslarla yüzmenin depresyon giderici bir etki gösterdiğini kanıtlamıştır. Mutluluk maddesi denilen endorfinin arttığı, beyinde alfa dalgaları ile ilgili olumlu gelişmeler, T hücreleri denilen bağışıklık hücrelerinde ve immünglobulinlerde artış olduğu laboratuar çalışmaları ile anlaşılmıştır. Bazı araştırıcılar yunusların yaydığı ses ötesi dalgaların yara iyileştirici etkisi olduğunu göstermişlerdir. Davranışçı psikoterapi ekolleri yunusla yüzmenin çocuk için büyük bir ödül olduğunu, çocuğa öğretilen bazı becerilerin pekişmesi için yunusla yüzmenin kullanılabileceğini vurgulamaktadır. 
 
Terapi tarihi ailelerin de istekleri gözönüne alınarak önceden rezervasyon yoluyla alınmaktadır. Yüzmelerimiz pazartesi hariç her gün sabah saat 8.00 ile 10.00 arası uygun olan herhangi bir zamanda yapılabilir. Terapi sonrasında yine hastaların istekleri doğrultusunda yunus gösterisinin izlenmektedir, Gösteriden sonra akşam saat 17.00 'a kadar olan sürede terapist arkadaşlarımızın eşliğinde çeşitli aktiviteler sunulmaktadır ( koşullara ve ailelerin isteklerine uygun olarak aquaparkta oyun, plaj ve denizde vakit geçirme, ören yerlerine geziler,). 
Yunusla yüzme, yunus gösterisini izleme, aquapeka giriş, ödenilen ücret karşılığı alacağınız hizmetlerdir. Barınma, yeme içme giderleri ise tarafımızdan karşılanmaz.
Yüzme sonrası etkinlikler hastanın durumuna, ailenin isteklerine, hava durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.
Konaklama, ulaşım, yemek giderleri ayri hesaplanacaktir.

Yunus Terapisi Ücretleri
10 Günlük Terapi Ücreti 3750 Euro’dur.
5 Gün ve Üstü Terapiler Günlüğü 375 Euro’dan Hesaplanır.
1 Günlük Terapi Ücreti 425 Euro’dur.
(Fiyatlarımıza KDV Dahildir)